Nu har träningsvärken satt in efter gårdagens pass och att plocka upp något från golvet är inte roligt just nu. Något som däremot är roligt att att se hur physalisplantan stormtrivs i vardagsrumsfönstret. Jag fick sticklingar av min mamma i helgen och det vore så kul om det blev några bär senare i år. Även tomatplantorna växer för fullt och nu har knopparna börjat kika fram så det är inte långt kvar tills de slår ut.

Idag hämtade jag ut mitt nya körkort, och det känns helt otroligt att det redan har gått tio år sedan sist! Och ärligt talat drabbades jag av lite åldersnoja en stund , likaså i helgen när jag och en av mina barndomsvänner pratade om att vi känt varandra i närmare 26 år! Fast jag fyller ju bara 30 i år, så jag håller bort åldersnoja ett tag till tänker jag.
Ikväll har jag påbörjat en inventering av barnens kläder och rensa ut sådant som de växt ur. Jag upprättade även en plats där alla strumpor som saknar sin maka hamnade så får vi se om vi lyckats återförena några par under de kommande tvättarna. Tänk att strumpor ska ha en sådan tendens att försvinna.
ja det där med strumpor är ett mysterium. Fattar verkligen inte. Att någon försvinner kan jag köpa, men så många? Helt otroligt.
GillaGilla
Ja det där med strumpor är intressant. Jag gav upp allt sorterande och köpte likadana till mig, dottern och sonen. Nu är alla samma lika och lättare att sortera och det kvittar om någon hamnar i sopan eller förvillar sig dit där alla strumpor försvinner 🙂
GillaGilla
Nej nej ingen åldesnojda redan, vad är det för dumheter, hehe. Du är ju ung än. Jag har knappt åldersnoja som är äldre än dig =D Fast visst kan det komma över en emellanåt så är det ju, men man får inte tönka för mycket så, man är ju den man är oavsett. Samt jag har också haft en korg med alla ensamma strumpor, vissa kommer åter men inte alla så jag kastar dem som inte kommer åter efter ett tag
Må så gott
GillaGilla
Åldersnojan kan du glömma direkt. Man är aldrig äldre än vad man känner sig som.
Träningsvärk ja och nej. Ända verken man är stolt över men fasiken vad man kan bli handikappad alltså.
Må så gott
https://kamillaskamera.com/
GillaGilla