Tillbaka till vardagen – manus, böcker och åska

Efter en härlig och avkopplande helg utanför Varberg var det tillbaka till jobb, och jag parkerade mig framför datorn efter att barnen var lämnade på förskolan. Två olika manus har stått i fokus idag och jag kom en bra bit på båda två. Däremot hann jag inte påbörja genomläsningen av inlagan till Sången från berget, men det får bli imorgon. Ska bli både roligt och nervöst att läsa det manuset igen, och dessutom är manuset hos förhandsläsarna just nu så det är extra pirrigt.

Mejllistan är genomgången och Jag har fotograferat och lagt upp våra nya bokställ för tjockare böcker på tryckeriets hemsida och börjat designa block, bokmärken och stickers inför hösten. Det gäller att vara ute i god tid.
Jag har även signerat och packat några böcker, blir alltid lika glad när folk hör av sig till mig och vill beställa min bok. Känns lite overkligt att den redan har varit ute i en vecka imorgon. Och jag får nog trycka upp lite fler av bokmärket som jag skickar med.

Vi hade en himla tur med vädret när vi skulle hem från förskolan, det började dugga lite när jag gick för att hämta barnen och vi hann precis hem igen innan himlen öppnade sig och regnet vräkte ner. Åskade gjorde det också och barnen satte sig vid köksfönstret och tittade på blixtar. Kul men samtidigt lite läskigt tycker de.

Regnet fortsatte under resten av kvällen så det blev läsning och legobygge med barnen och ta hand om tvätten istället för att vara ute.

Ikväll blev det att ta itu med några sista arbetssaker som jag inte hann med under dagen, men nu är det äntligen dags att stänga av datorn för dagen.

4 reaktioner till “Tillbaka till vardagen – manus, böcker och åska

Lägg till din

  1. Hej förstår att det var extra roligt när du får skicka iväg en beställning. Samt vilken tur med vädret, jag och Bellis hamna i värsta regnskuren idag då vi skulle gå på morgonen. Bellis var med mig på jobbet. Hennes byxor vart plaskvåta, hon satt inte på sig regnkläderna minsann. Hon fick låna tights av mig jag hade på jobbet.

    Så roligt att du är så i full gång och häftigt att det redan gått en vecka sedan boken släpptes

    Gilla

  2. Älskar åska och vill också sitta och titta ut genom fönstret. Vilken naturkraft.

    När min dotter var i dina barns ålder älskade hon också åskan. Fram tills en tjej satt och illvråla på en middag vid varje blixt. Det tog tid att få min dotter orädd igen

    Kram Kajsa

    Gilla

  3. Här har vi haft regn både måndag och tisdag men inte åska vad jag vet. Däremot skulle det nog behövas. Jag har varit rädd för åskan sen jag var barn. Nu är det inte lika mycket tack och lov men vet att det är stora krafter.

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑