Cabb, lekpark och regn och åska

En av de andra utflykterna vi gjorde när vara i stugan var att åka till Falkenberg och leka i lekparken vid Vallarna. Vi lånade Joakims föräldrars cabb dit, och barnen tyckte det var så roligt att åka i den när den blåste. Joakims föräldrar fick ha båda hundarna i sin bil istället.

Framme vid Vallarna blev det massor av lek och båda klättrade upp i det höga tornet. Och där märks det stor skillnad på barnen, W är helt orädd medan M är höjdrädd. Däremot är de helt tvärtom när det gäller fart. Vallarnas lekpark är verkligen jättefin och efter en fika gick vi runt och tittade på djuren.

Förra gången vi var här så låg grisarna mest och sov men denna gång var det lite mer fart på dem trots värmen.

När vi gått runt ett tag åkte vi vidare till Hamnkrogen i Falkenberg och åt lunchbuffén. De andra satsade på raggmunken och fläsket och jag körde på fisken som var så god! Barnen körde pasta och fisk. Så smidigt när det finns något för alla.

Väldigt mätta tog vi kustvägen tillbaka mot stugan men molnen drog ihop sig. Det skulle regna och åska på eftermiddagen, och till slut stannade vi för att ta upp taket på cabben. Och det var inte en sekund försent för när taket var uppe och vi rullat något meter kom regnet! Vilken tajming.

Vi landade tillbaka i stugan och tog det lugnt en stund. När det slutade regna så åkte vi in en sväng till Varberg för att kika på båtarna i hamnen. Det var något av en satsning då åskmolnen var längre himlen men just då var det också en blå strimma himlen över oss. Vi kom till hamnen, hann gå en snabb runda på kajen medan åskan mullrade i bakgrunden. Rätt mäktigt ändå, men den närmade sig snabbt så vi fick kila tillbaka till bilarna.

Vi hann precis sätta oss i bilen och sedan öppnade himlen sig. Tänk att vi hade den tajmningen två gånger på samma dag och vi fick två utflykter på en dag trots att vädret ville annorlunda.

En reaktion till “Cabb, lekpark och regn och åska

Lägg till din

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑