Ja, hur ska man försöka summera den här veckan … Mysig och händelserik kan vara två bra ord, men vi kör en lite längre summering än så.
Vi har haft två mysiga julfirandet, julafton hos Joakims familj och juldagen med min familj. En massa god mat, trevligt umgänge och en massa skratt och lek.


Barnen stannade kvar två dagar extra hos mina föräldrar medan jag och Joakim åkte hem. Hjälp vad tyst det kändes i huset när inte barnen var hemma, men det var en väldigt uppskattad kvalitetstid för oss. Långa och lugna frukostar, kunna prata utan att bli avbrutna och att göra de enkla vardagliga sakerna tillsammans. Långpromenader ute i solen blev det också.

Vi passade även på att olja köksbänken och köksbordet, är ju svårt att göra det med barnen hemma då man inte ska röra bänken och köksbordet på minst 12 timmar så att oljan hinner torka.

Så vi har haft ett par riktigt härliga dagar, igår hämtade vi barnen som åkte tåget tillsammans med mina föräldrar. Och idag är det full rulle med att testa sina nya julklappar.
Ibland behöver man bara få vara vuxen. Så viktigt. Kan tänka mig att barnen blev bortskämda hos mormor och morfar också. Önskar er en god fortsättning.
GillaGilla
Jag förstår att det var tyst men så himla viktigt att bara få vara ni två utan barn. Vara lite vuxna är värdefullt.
Härligt att ni haft en fin jul med era nära och kära.
https://kamillaskamera.com/
GillaGilla
jag kan tänka mig att det blev tyst när barnen åkte men skönt för er och vara lite själva också och fixa det ni behövde göra:)
GillaGilla
Så bra att kunna ta sina föräldrar på var sin dag.
Bra för både er & barnen att få egen tid. Barnen med mormor och morfar. Ni att greja hemma. Göra sånt som inte går att göra med ganska små barn hemma. Så fin bänken blev 😊.
Skönt med promenad i solen.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️🤗
GillaGilla