Hektisk vecka och rabarber

Nu har vi betat av uppföljningssamtal på förskolan, öppet hus på skolan och tandläkarbesök. Det har minst sagt varit något varje dag den här veckan, men allt har gått bra.

När det är mycket som pågår under dagarna så har det varit väldigt skönt att vara ute på eftermiddagarna och fixa i trädgårdslandet och pallkragarna. Som tur är så har jag också en hjälpreda som gärna är med.

Det växer ordentligt just nu, och våra rabarber är enorma. Så snart blir det nog dags att göra lite saft, och kanske kan jag hitta något mer roligt att testa. Vi gjorde rabarbersirap förra året och tyckte om det, så det blir nog lite sirap också. Någon som sitter på ett bra tips på vad man kan göra med mycket rabarber?

Vi rullar på med den här händelserika veckan med en helg som innehåller besök, barnkalas och gokarttävling. Som M sa ikväll när hon lagt sig i sängen – det är massor händer i helgen.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑