Staketbygget fortsätter…

Idag fortsatte vi med staketbygget. Nu har vi slagit ner alla stolar i marken. Jag gjorde hål marken med ett stålrör för att underlätta för Joakim som sedan kom med den stora släggan och slog ner stolparna. Det var riktigt torrt i marken så efter man slagit en stund så fick vi hälla vatten i hålet, och sedan var det bara att fortsätta.

Melissa sprang runt med hörselskydd, hjälpte till att hamra ibland men mest var det hallon- och smultronbuskarna som lockade. Bartolo fick träna på att vara ensam inne i huset, vilket fungerade galant.

Vi är lagom trötta i våra händer och armar ikväll! Som tur är så det inte så hemskt varmt här just nu, så det fungerar bra att jobba även mitt på dagen. Men det är riktigt gott att ta ett glas rabarbersaft som jag gjorde igår. Imorgon fortsätter vi med att sätta upp själva stängslet.

7 thoughts on “Staketbygget fortsätter…

Add yours

  1. Vi satte också upp staket när vi fick vår hund, ett lågt… sen fick vi höja det när han blev större. Och nu är både hunden och staketet borta 🙁

  2. Toppen med staketet men kan tro att det är ett hästjobb innan allt är klart. Skönt att ensamträningen fungerar bra, duktiga ni är med honom och han är. Gott med smultron =D

  3. Kan tänka mig att ni har ont i armarna men säkert lite skön känsla också för då vet man att man faktiskt gjort något gott. Rabarbersaft är ju så himla gott

  4. Vad grymma ni är som orkar att sätta upp staket i den här värmen tror det kommer bli jätte bra när det välär klart 🙂

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d