Fy vilket ruggigt väder det var idag! Bara någon enstaka plusgrad ock duggregn hela dagen, men det var bara att dra på hela familjen regnkläder efter frukost och ge sig ut. Vi plockade ner studsmattan, tog undan utemöbler, tömde vattentankarna och luftade ledningar. Det allmänna fixet inför vintern helt enkelt och barnen fick i uppgift att samla in alla hundleksaker som låg runtom i trädgården. Vi var alla lagom frusna när vi kom in för lunch kan jag säga, men nu är trädgården redo för vintern.
Sedan höll vi oss inne resten av dagen. Det blev pussel, legobygge och lek. Idag fick dessutom leverans av smakboxen. En ganska bra box får jag säga, inte den bästa men ändå mycket som vi kommer att använda. Alltid lite kul att testa nytt.

Apropå att testa nytt så blev det kycklingfajitas ikväll, då det bara jag och Joakim som gillar sådana smaker så fick barnen korv med bröd. Det var minst lika uppskattat! Efter barnen lagt sig hade vi spelkväll innan det är dags att runda av dagen i soffan.
Hur har er lördag varit?
Skönt då det är klart, alltså att få undan sommarsakerna. Har aldrig testat smakbox, men det du visade så var det en hel del bra saker där.
GillaGilla
Vad skönt att få allt de där gjort inför vintern och precis lagom för det. Fint av barnen att hjälpa till 🙂
GillaGilla
Skönt när det där fixet är gjort!
Gott med både fajitas & korv 🙂
Vad spelar ni när ni har spelkväll?
GillaGilla