Kökshjälp, gokart och födelsedag

Vi fortsatte med simskola även i tisdags, och då var det M:s tur. Hon har gjort hälften av tillfällena nu, och sträckte så stolt på sig när simläraren meddelade att hon är redo att gå upp till nästa nivå. Så roligt! Och det går fort i utvecklingen nu!

Igår var det studiedag för barnen så det blev en del pyssel och jag fick också hjälpa med att laga lunchen. Perfekt! Joakim kom hem tidigare och vi alla åkte till gokartbanan för årets näst sista tävling. Det kom lite regnstänk emellanåt, som tur var har vi vårt tält som vi ställer upp vid släpet. M körde på riktigt bra och jag och W sprang mellan depån och läktaren mellan tävlingsheaten. Tiden går väldigt fort när man är vid banan, vips var klockan nästan åtta på kvällen och det var dags för prisutdelning och hemfärd.

Idag är första dagen på hela veckan jag faktiskt jobbat heldag och det inte har varit några aktiviteter vi ska iväg på. Däremot har vi firat då Joakim fyller år idag! Så det blev tårta och barnen gömde hans paket så han fick gå på skattjakt, det är mycket sådant nu men det är roligt!

Nu har barnen lagt sig och Joakim är iväg och köper hämtmat till kvällens födelsedagsmiddag. Så nu ska jag duka bordet och tända lite ljus.

En reaktion till “Kökshjälp, gokart och födelsedag

Lägg till din

  1. Jag tycker det är så himla roligt med gocarten och att M fastnad för det. Jag förstår henne, älskade att köra som yngre.

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑