Ny månad och ny vecka, och den här veckan har börjat på topp måste jag säga. Vi har än så länge fått sova bra om nätterna – tack och lov! Vi har det riktigt mysigt här hemma alla fyra❤️ och vi försöker njuta av det vackra vårvädret så mycket som möjligt ☀️
Men samtidigt så är det ju vardag och saker behövs göras. Det har tvättats, städats och sopats grus. Jag har bokat tid för vaccination av katterna, ringt BVC och varit tillbaka på BB för 3-dagars kontroll med Wilhelm. Allt såg jättebra ut, en bra vikt och inget gul -han har fått sola en del i fönstret hemma. Läkaren kollade höfterna extra noga eftersom både jag och Melissa hade höftledsluxation, och hans höfter var väldigt stabila vilket känns skönt.
Veckans mål:
- Njuta av tiden ihop hemma hela familjen och hitta en ny rutin
- Komma igång med träning igen i form av promenader
- Fixa i trädgården 🌱 Det börjar ju bli vår så det är dags att rensa bort ogräs och göra allt redo för årets odling
Har ni några planer för veckan?
Men så fin han är lille Wilhelm. Skönt att höfterna var bra på honom. Tycker du har väldigt bra målsättningar för den här veckan. Jag behöver också ut och kika i trädgården.
Visst är han😊
Ja, det börjar ju bli dags att fixa där ute nu 😊
Oh så söt han är minsann och skönt han ligger där. Bra att allt såg bra ut med både vikt och höfter =D
Ja, det är en riktig lättnad😊
Men lilla lilla mirakel. Tänk att denna fina unge är er och för tre dagar sedan låg han i din mage. Visst ör det konstigt!
Ja, det känns helt overkligt! 🥰
Vilket fint namn ni har valt! Så bra att allt ser så bra ut och att han växer. Att stå/sitta vid fönstret och titta ut på solen är härligt 🙂
Vilket fint namn ni har valt! Härligt att allt såg bra ut och att han växer. Visst är det härligt att kunna njuta av solen och våren nu 🙂
Tack! Ja, det är så skönt 😊
Så fint namn han fick, härligt att mysa med liten bebis, dock är det lite pyssel att få igång rutinerna med två barn..
Tack! Ja, det är ju en omställning för alla 😊
Vad skönt att få såna besked på kontroll med sitt barn. Perfekt med solen i fönstret för honom. Hehe.
Ja, det är jätteskönt!
Vilken liten sötnos ❤
Första tiden hemma tillsammans är så mysig. Njut ordentligt och skönt att det är så fint väder så man kan ta promenader i solen.
Vilket fint namn ni valt 😊 låter som en härlig tid där hela familjen är och vänjer sej vid nya rutiner
Vilken liten fin godis ni har där hemma. Första tiden med de små är så magisk men går alldeles för fort. Njut av tiden och ha det bäst
Vad fin han han är, lille Wilhelm! Man få liksom lust att komma fram och sniffa på honom, barn luktar ju så gott!