Förra veckan så bakade jag ett fiberbröd där jag länkade till sidan där jag hittat receptet, men det var några som önskade att jag skulle skriva ut receptet och hur jag gjorde. Så här kommer receptet. Ett gott bröd med mycket fibrer, och en total jästid på 3 timmar.
Ingredienser:
25 gram jäst
4 dl gram kallt vatten
1 msk mörk sirap
2 msk olivolja
1 dl (40g) linfrö
2dl (60g) havregryn
2 msk solrosfrön
2 msk sesamfrön
280 gram (4,7dl) grahamsmjöl (jag körde 1 dl grahamsmjöl och resterande rågmjöl)
330 (5,9dl) gram vetemjöl (jag tog 4 dl vetemjöl och resterande rågmjöl)
Topping:
1 ägg
1 msk vatten
1 msk fröer
Gör såhär:
1. Smula jästen i en bunke. Rör ut med lite av vattnet. Tillsätt resten av vattnet, sirap, salt och olivolja.
Om du använder torrjäst så blandar du först torrjästen med mjölet, låt vara cirka 10 minuter. Tillsätt sedan vätskan.
2. Blanda linfrön, havregryn, solrosfrön och sesamfrön i en skål. Tillsätt till degvätskan och rör om.
3. Blanda grahamsmjöl och vetemjöl. Tillsätt till resten. Arbeta dagen i maskin tills den är smidig, tar cirka 8 minuter. Degen ska vara stabbig och inte kletig.
4. Lägg i en oljad bunke, täck med plastfilm och låt den jäsa i 2 timmar. Den jäser inte jättemycket under denna jäsningen, men desto mer vid nästa jäsning.

5. Smöra en brödform 1 1/2 liter. Ta upp degen på lätt oljat bakbord och kåda ett par minuter. Kavla eller tryck ut degen till en avlång platta. Tänk på att den ska vara lika lång som formen. Rulla ihop och lägg i formen med skarven nedåt. Täck med en bakduk och låt jäsa i 1 timme.

6. Sätt ugnen på 200 grader när halva jästiden har gått. Vispa ihop ägget med vattnet. Pensla brödet med äggvätskan och strö valfria frön över.
7. Grädda i nedre delen av ugnen i ca 45 minuter. Låt stå i formen i några minuter och sedan svalna helt på galler invirad i en handduk

Brödet passar perfekt till mellanmål, till soppa och till frukost😊
Alltid kul med recept. jag bakar mycket men inte så mkt bröd. så är det gott ska jag testa detta.
Det tycker jag absolut att du ska göra 😊
Jag är så dålig att dela med av recept, lagar egentligen hur mycket mat som helst här hemma… Ibland gamla recept och ibland nya, recept jag kan dela med mig av!!
Får nog bli bättre på det där faktiskt 😛
Ja, dela med dig av recept! Tycker det är så kul med recept och inspiration 😊
Kul när ni delar med er av era recept 😊 önskar att jag kommer ihåg det när jag bakar eller lagar mat 😊
Du får gärna säga till om du testar!😊
Just matbröd är jag så dålig på att baka, sen äter jag extremt lite bröd också. Däremot lät detta supergott tycker jag
Jag äter inte så mycket bröd heller, men när jag äter ska det helst vara hembakt 😊
Åh den limpan skulle jag gärna vilja testa mig på, så gott ju och hembakat är bäst!! 😀
Det tycker jag absolut att du ska göra 😊🙏
Vad snällt att du skriver ut receptet här även om du redan hade länkat det 😉
Vad kul med ett recept på bröd! Det är jag hemskt dålig på att baka, brukar oftast bli annat här hemma!
Det brödet lät gott 🙂. Kram❣️
Oj så gott tackar för tips, nom nom, så gott med nybakat egengjort bröd
Ja, det är ju så gott 😊
Oj det där ser verkligen gott ut är väldigt dålig på att baka bröd dock <3 🙂
Jag har också varit det, men tycker det är kul att baka bröd så försöker bli bättre på det 😊❤
Tack snälla för receptet. Det är sparat nu så även jag kan försöka ge mig på det.
Hoppas att du gillar det 😊
Men mums 🥰