Idag har det varit en riktig fixardag här hemma och det var riktigt skönt att få massor av saker gjort. Efter handlingen så blev körde vi en stund i köket med att göra mer barnmat till Wilhelm. Så nu är det kyckling med rotfrukter, köttfärssås och pasta och köttfärs och palsternacka. Och därmed är det påfyllt i frysen igen så nu finns det mer variationer och han har mat ett bra tag framöver.

Idag har även gräset blivit klippt, bilen tvättats och det har även blivit en längre tur till lekparken i höstsolen. Jag har även fått till en planering för nästa vecka då jag känt senaste tiden att jag behöver lite mer struktur så att vissa saker blir gjorda eftersom de ofta skjuts lite på annars eller glöms bort. Så nu testar jag med ett liten lätt planering för så får vi se hur det går.
Så bra med egengjord barn mat – mina ville aldrig äta burkmat från affären. Låter som din söndag vart bra och effektiv. Hoppas kommande vecka blir fin
Vi har också haft en fixardag. Jag har städat här inne, barnen har gått långrunda med hundarna, mannen har fixat med crossen och klippt gräset. Ja jag har även bakat kakor, kände för det och Rubiner är så lättbakade och snabba att göra.
Visst är det skönt med hemmagjord barnmat! Det har jag gjort till våra båda, då visste man att de alltid åt.
Hoppas att det funkar fint för dig med den nya planeringen!
Gott med egen barnmat och fått det ordnat och fixat. Vi har också haft lite fixarhelg här hemma och fejat på, skönt med sådana helger
men jösses så mycket du lyckats få gjort på en dag, skönt när man har sån energi super härligt ❤
Skönt med de där fixardagarna innan en ny vecka. Lite struktur och planering är alltid bra. Jag tycker det är svårt att få till det där, men vad skönt det är när man känner att man hinner mer bara för att man planerat. Ha en fin vecka.
Gud vad bra att göra egen barnmat, det måste jag börja göra när bebis är här 😍
Det är så smidigt att göra egen!
Grattis är väl på sin plats också 😍