Idag har det varit fullt med kalasande här hemma. Direkt när vi gick upp satte vi igång med att skala potatis och förbereda lunchen. Efter frukost lade vi emellan marängtårtan som bakades igår. Och strax innan 11 kom gästerna. Melissa och Johan fann varandra direkt och det var full låda kan jag säga. Solen sken och det blev en enkel fika utomhus medan köttet låg på grillen. Underbart att kunna sitta ute även om man fick ta på sig en kofta.
Efter lunch blev det en promenad i solen som avslutades i lekparken. När det behövdes gå på toaletten blev det dags att ta sig hem igen och plocka fram tårtan.

Det blev en väldigt lyckad och enkel dag med mycket prat, många skratt och god mat! Vi fick dessutom väldigt fina presenter. Lite godsaker, en ny elvisp, en mandolin och nya handdukar. Nu är vi mätta och nöjda, barnen sover och vi avslutar dagen med ett leende på läpparna.
Hur har er lördag varit?
Låter som en bra dag. Det enkla är oftast det bästa. Tårtan såg supergod ut tycker jag. Mums.
Nu elvisp behöver vi också. Vår gick sönder när vi bjöd vänner på middag igår. Asch då…
Mysig lördag. Skönt med ett leende på läpparna
Lördagen började med lite nerstängning av vår koloni och följdes av ett 11 års kalas. En ganska bra lördag
Kram Kajsa
lät som ett mysigt kalas och bra saker ni fick, fin tårta också
Den där tårtan tycker jag ser väldigt god ut😍 Perfekt lördag och som Madde säger det enklatst är oftast det bästa 🙂