Usch och fy vilket väder det varit idag! Snöstorm hela dagen och det är först nu på kvällen som solen kikar fram och ser skönt ut. Så det får bli en kvällsrunda.
Så idag var det inne aktiviteter som gällde, då det inte alls var lockande att vara ute. Bland annat så bestämde jag och Melissa att vi skulle göra chokladpudding och överraska Joakim med. Det behövdes verkligen denna dag! Och så krämig och god den var!
Chokladpudding recept
Receptet är hämtat från Lindas bakskola.
Ingredienser (ca 4 port)
1 dl strösocker
1/2 dl kakao
1/2 dl maizena
1/2 krm salt
4 dl mjölk
1 dl vispgrädde
25 gram smör
100 gram hackad choklad
Gör såhär
Blanda strösocker, kakao, maizena och salt i en kastrull
Tillsätt mjölk och vispgrädde, rör om ordentligt. Låt blandningen puttra på medelvärme tills den börjar tjockna. Rör om hela tiden så den inte bränns. Stäng av när den tjocknat. Tillsätt smöret och chokladen, rör om ordentligt tills allt smält och blandats ut.
Låt blandningen svalna och häll sedan upp i formar/serveringsglas. Låt stelna i kylen cirka 1-2 timmar innan servering.

Imorgon ska jag äntligen besöka en frisör – var nog två år sen sist. Och i helgen ska vi åka ner till Jönköping – vi ska få ha barnvakt och gå ut och äta. Gissa om jag längtar!
Ja det var riktigt ruggit idag. Kunde ta en promenad nu på kvällen när solen tittade fram. Åhh så gott! 😋
Guuud så skönt att klippa sej! Jag har inte heller varit iväg sedan innan corona och jag längtar! Ha en skön helg 🙂
Ja idag va det inge kul att titta ut eller gå ut i detta väder =(.. Det där ser ju väldigt gott det där =)
Jag hörde att ni hade snö och jag har sett bilder från Källby…galet säger jag. Hoppas det vänder snart.
Ha en riktigt mysig tur till Jönköping
Kram Kajsa
Ohh vilka små söta former och så gott med pudding och kan tro att han vart glatt överraskad
Min kompis ifrån Skövde visade bilder på hur snöigt det var där, men vi klarade oss rätt bra. Hade vinterjacka på förmiddagen, men på eftermiddagen åkte shortsen på.
Så gott, det receptet måste jag testa..tack för tipset..ja trist med snö..hoppas den försvinner fort
Chokladpuddding är kalasgott. vi brukar göra det men fuska med den där som man enkelt vispar ihop. Jag får kanske prova på ditt recept på hemma gjord